Podstawy funkcjonowania Ośrodka
Podstawą przyznania świadczenia z pomocy społecznej jest rodzinny wywiad środowiskowy przeprowadzony przez pracownika socjalnego w miejscu zamieszkania bądź w miejscu stałego lub czasowego pobytu osoby zainteresowanej.
Świadczenia określone w ustawie o pomocy społecznej udzielane są osobom i rodzinom w szczególności z powodu:
- ubóstwa,
- sieroctwa,
- bezdomności,
- bezrobocia,
- niepełnosprawności,
- długotrwałej lub ciężkiej choroby,
- przemocy w rodzinie,
- potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności,
- bezradności w sprawach opiekuńczo – wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych,
- braku umiejętności w przystosowaniu do życia młodzieży opuszczającej placówki opiekuńczo – wychowawcze,
- trudności w integracji osób, które otrzymały status uchodźcy,
- trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego,
- alkoholizmu lub narkomanii,
- zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej,
- klęski żywiołowej lub ekologicznej.
Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej przysługuje, jeśli miesięczny dochód osoby samotnie gospodarującej nie przekracza kwoty 776 zł, zaś dochód rodziny nie przekracza kwoty 600 zł na osobę w rodzinie. Kryterium dochodowe waloryzowane jest raz na trzy lata.
Świadczenia przysługują przy wystąpieniu co najmniej jednego z powodów wymienionych w pkt 2 - 15 lub innych okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy..
Przez dochód rozumie się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, pomniejszoną o:
- miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych i koszty uzyskania przychodu;
- składki na ubezpieczenie zdrowotne określone w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ubezpieczenia społeczne określone w odrębnych przepisach;
- kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób.
Decyzje o przyznaniu świadczeń z pomocy społecznej wydawane są w formie pisemnej. Stronie przysługuje prawo wniesienia odwołania od decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie, ul. Obozowa 57, za pośrednictwem Dyrektora Ośrodka, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
FORMY POMOCY ŚRODOWISKOWEJ
- Praca socjalna
- Pomoc finansowa
- Pomoc rzeczowa
- Pomoc usługowa
Wszelkich szczegółowych informacji o zakresie świadczonej pomocy udzieli rejonowy pracownik socjalny (wyskakuje nowe okno).
Ośrodek został powołany z dniem 1 stycznia 1995 roku Uchwałą Nr 38/V/94 Rady Gminy Warszawa – Rembertów z 5 października 1994 roku w sprawie powołania Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Na mocy Uchwały Nr 157/XII/95 Rady Gminy Warszawa – Rembertów z 30 sierpnia 1995 roku zmieniono nazwę jednostki na Centrum Pomocy Społecznej Gminy Warszawa – Rembertów. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z 15 marca 2002 roku o ustroju miasta stołecznego Warszawy, jednostki organizacyjne gmin warszawskich stały się jednostkami organizacyjnymi m.st. Warszawy. Uchwałą Nr VII/96/2003 Rady m.st. Warszawy z 27 lutego 2003 roku ujednolicono nazwy ośrodków pomocy społecznej m.st. Warszawy oraz nadano im statuty. Na mocy ww. uchwały Centrum Pomocy Społecznej Gminy Warszawa – Rembertów nadano nazwę Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy.
Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy działa w oparciu o Statut Ośrodka Pomocy Społecznej, stanowiący Załącznik Nr 8 do Uchwały Nr XXIX/918/2008 Rady miasta stołecznego Warszawy z 17 kwietnia 2008 roku(otwiera się w nowej karcie) (ze zmianami) w sprawie nadania statutów ośrodkom pomocy społecznej m.st. Warszawy.
Ośrodek realizuje zadania określone w szczególności w następujących aktach prawnych:
- ustawie z 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej(otwiera się w nowej karcie),
- ustawie z 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,(otwiera się w nowej karcie)
- ustawie z 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych(otwiera się w nowej karcie),
- ustawie z 7 września 1991 roku o systemie oświaty(otwiera się w nowej karcie),
- ustawie z 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy(otwiera się w nowej karcie),
- ustawie z 13 czerwca 2003 roku o zatrudnieniu socjalnym(otwiera się w nowej karcie),
- ustawie z 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie(otwiera się w nowej karcie),
- ustawie z 4 listopada 2016 roku o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”,(otwiera się w nowej karcie)
- ustawie z 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie(otwiera się w nowej karcie),
- ustawie z 19 sierpnia 1994 roku o ochronie zdrowia psychicznego(otwiera się w nowej karcie).
Metryka
Rejestr zmian
Rozwiń